Książka Historyczna Roku

„Moi ważni. Portrety prywatne”,
Barbara Gruszka – Zych

„Moi ważni. Portrety prywatne”
Barbara Gruszka – Zych
Wydawnictwo Ursines

Są wśród nich: Wilhelm Brasse, Josif Brodski, Tomasz Burek, Natalia Gorbaniewska, o. Jan Góra, Wojciech Kilar, Jan Kobuszewski,Henryk Mandelbaum, Czesław Miłosz, Jan Nowak-Jeziorański, ks. Janusz Stanisław Pasierb, ks. Zdzisław Peszkowski, s. MichaelaRak, Éric-Emmanuel Schmitt, s. Dominika Sokołowska, ks. Marcello Stanzione, Józef Skrzek, Janusz Szuber, ks. Jan Twardowski,Tomas Venclova, Edward Wylęgała, Adam Zagajewski, Krzysztof Zanussi, Marian Zembala, abp Damian Zimoń.

Komu oderwanym nagle od bluzki guzikiem autorka o mało nie wybiła oka? Kto żalił się jej, że boli go brzuch? Z kim oglądała buk na krakowskich Plantach? W czyim towarzystwie jada kolacje przy świecach? Od kogo dowiedziała się, jaki błąd popełnił tłumacz Biblii, pisząc niefachowo: „strzeżcie jej jak źrenicy oka”? Z kim wita się przez kratę? Na te i inne pytania odpowiedzi poznacie, czytając książkę „Moi ważni. Portrety prywatne”.

Podczas lektury nie tylko można poznać artystyczne i życiowe inspiracje przedstawionych postaci, ale też dowiedzieć się, jakimi są ludźmi i czym żyją na co dzień. Istotne, że autorka każdego z nich poznała osobiście, a z niektórymi się zaprzyjaźniła, co wpłynęło na jeszcze bardziej intymny charakter narracji.

 Pisząc książkę, wykorzystała swoje, także nieupubliczniane dotąd, notatki, korespondencję, wywiady, nagrania związane z pracą dziennikarską. Niektóre, jak je nazywa, „ścinki”, pewnie by przepadły niewykorzystane w materiałach prasowych, a w ten sposób pomogły w stworzeniu niepowtarzalnego tła opowieści.

 Autorka posiada rzadki dziś dar słuchania rozmówcy, co sprawia, że jej bohaterowie bez obaw odsłaniają, także przed czytelnikiem, te sfery życia, które zazwyczaj pozostają dla odbiorców niedostępne. Poznajemy nie tylko szczegóły biografii i dorobek „jej ważnych”, ale ich życiowe przesłania, przekazane podczas wielogodzinnych rozmów. Wnikliwy czytelnik dostrzeże też wzajemne inspiracje wynikające z kontaktów między zaprezentowanymi postaciami.

Publikacja jest nie tylko próbą ocalenia pamięci, która przyświeca pracy nad wszelkimi zapiskami dokumentalnymi, ale też pokazuje, czym żyła część powoli przemijającego pokolenia osobowości II połowy XX w. i początku XXI w.

 Teksty zostały wzbogacone atrakcyjnymi, w kilku przypadkach po raz pierwszy publikowanymi, unikatowymi zdjęciami i dokumentami.