Książka Historyczna Roku

Laureaci IV edycji konkursu „Książka Historyczna Roku”

Leszek Jerzy Jasiński, Tomasz Sikorski, Leon Popek i Witold Stankowski zostali laureatami 4. edycji konkursu im. Oskara Haleckiego "Książka historyczna roku", którego organizatorami są: Telewizja Polska, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się 6 listopada w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.

Zgodnie z regulaminem konkursu jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach. Konkursowi towarzyszyło głosowanie na „Książkę Historyczną Roku”. Od 1 do 31 października 2011 r.
na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl odnotowano 12 362 głosy.

W kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” zwyciężyła praca Leszka Jerzego Jasińskiego Bliżej centrum czy na peryferiach? Polskie kontakty gospodarcze z zagranicą w XX wieku. Nagrodę czytelników w tej samej kategorii przyznano Tomaszowi Sikorskiemu za publikację O kształt polityki polskiej. Oblicze ideowo-polityczne i działalność Ruchu Młodej Polski (1979-1989). Publikacja zyskała ogromne uznanie czytelników, zdobywając na stronie internetowej aż 1082 głosy.

W kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” zwyciężyła praca Leona Popka Ostrówki Wołyńskie ludobójstwo. Nagrodę czytelników w tej samej kategorii otrzymał Witold Stankowski za książkę Nie umrę śmiercią naturalną... : Janina Lech - harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina , która w głosowaniu uzyskała 1172 głosy.

„Książki Historyczne Roku” zostały wybrane przez jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, dr hab. Andrzej Nowak, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba oraz prof. dr hab. Wiesław Wysocki.

Wręczenie nagród o łącznej wartości 60 tys. zł odbyło się 6 listopada podczas gali, która odbyła się w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.